Održivost resursa - važan turistički adut

Slika /arhiva/110325-wt1w.jpg

Turistički razvoj treba podrediti održivosti, jer to je jedini dugoročno isplativ koncept, a u održivom upravljanju destinacijom nema više slučajnog uspjeha nego će on ovisiti o korištenju intelektualnog znanja, novih tehnologija, inovativnosti i o partnerstvu, za što se zalaže i Ministarstvo turizma, istaknuo je danas savjetnik ministra turizma Ivo Bašić na međunarodnom stručnom skupu "Održivo upravljanje destinacijom". Taj su skup u sklopu sajma turizma CroTour na Zagrebačkom velesajmu organizirali Ministarstvo turizma i Udruga hrvatskih putničkih agencija (UHPA).

Konkurentska prednost Hrvatske je visoka razina očuvanosti prirode, eko sustava i staništa, biološka i krajobrazna raznolikost, rekao je Bašić i dodao da upravo na tome treba temeljiti održivost turizma te da to, uz kvalitetno upravljanje, sigurno može donijeti dugoročno dobre rezultate. Stoga Hrvatskoj trebaju kvalitetni, a ne jeftini turistički proizvodi, koji će turistima pružiti više zadovoljstva i doživljaja, čime će se povećati i njihova potražnja, a time i prihodi te standard domaćeg stanovništva.

Gotovo iste poruke uputio je i jedan od direktora iz Svjetske turističke organizacije (UNWTO) Luigi Cabrini pohvalivši napredak hrvatskog turizma od 2000. do 2010. godine i rast turističkog prometa od 5,3 posto. To je, kako je kazao, veći rast od prosječno 2,6 posto na Mediteranu u tom razdoblju, što nije bilo lako postići s obzirom na rat u Hrvatskoj, turističke rezultate i imidž bivše države te mediteransku konkurenciju. Veliki plus u razvoju hrvatskog turizma potvrdio je i ovogodišnji indeks konkurentnosti turizma koji je objavio Svjetski ekonomski forum i po kojem je Hrvatska na ljestvici od 139 zemalja na 34. mjestu, a u daljem razvoju i za konkurentnost izuzetno će biti važna održivost i odgovorno korištenje resursa, kazao je Cabrini.

Iznio je i osnovne ciljeve održivog turizma za koje se zalaže UNWTO kroz niz aktivnosti, među kojima su poboljšanje ekonomskih rezultata, zapošljavanje lokalnog stanovništva, održanje fizičkog integriteta destinacija i biološke raznolikosti te briga za okoliš.

Upozorio je kako je važno za te ciljeve poboljšati informiranje, koordinaciju svih važnih sudionika odlučivanja sa stanovništvom te upravljanje ljudskim resursima, što je u većini turističkih destinacija na vrlo niskoj razini. Kazao je i da je Hrvatska jedna od četiri europske zemlje među ukupno 17 zemalja svijeta uključenih u UNWTO-ov projekt 'Globalno partnerstvo za održivi turizam' kojemu su glavne aktivnosti podupirati primjenu postavki održivosti, razvoj novih projekata i alata te umrežavanje i partnerstvo. (Hina)



Pisane vijesti