Hrvatska i Kina otvorile ambiciozno poglavlje u gospodarskim i trgovinskim odnosima

Slika /AA_2018_b-fotke/2019 vijesti/HN20190410097677.JPG

Hrvatska i Kina otvorile su ambiciozno novo poglavlje gospodarskih i trgovinskih odnosa, nakon razgovora dvojice premijera koji su ih ocijenili "plodonosnom prekretnicom". Peking je, 27 godina od uspostave diplomatskih odnosa, spreman pojačati investicije u najmlađu članicu EU-a i otvoriti kinesko tržište za više hrvatskih proizvoda. Robna razmjena dviju zemalja iznosi oko milijardu eura godišnje, a Hrvatsku je prošle godine posjetilo 250.000 kineskih turista. "Uvozit ćemo više hrvatskih proizvoda koji odgovaraju kineskim potrošačima i poticati ravnomjerniju robnu razmjenu", izjavio je kineski premijer Li Keqiang nakon razgovora s hrvatskim kolegom Andrejem Plenkovićem.

Prvi predsjednik kineske vlade koji je posjetio Hrvatsku rekao je da je na prijemu u utorak navečer kušao hrvatsku hranu i poljoprivredne proizvode.

"Ja sam u njima uživao, naravno svi Kinezi imaju istu želju", dodao je.

Pozvao je vladu da za kineske turiste pripremi i više specijaliziranih turističkih proizvoda, a "oni će to kupovati i nositi kući". 

"Iako smo geografski udaljeni, spremni smo zbližavati naša srca i otvoriti dijamantno razdoblje naših odnosa", istaknuo je premijer drugog najvećeg svjetskog gospodarstva.

Odnosi Zagreba i Pekinga dosegli su višu razinu nakon što je kineska tvrtka China Road and Bridge Corporation izabrana za graditelja Pelješkog mosta.

Idući veliki konkretni projekti mogli bi biti modernizacija nizinske pruge Zagreb-Rijeka i hrvatskih luka. "Spremni smo jačati sinkronizaciju inicijative 'Jedan pojas, jedan put' s razvojnim strategijama hrvatske strane", naglasio je Li.

Dvije zemlje potpisale su šest sporazuma, uključujući željeznicu, poljoprivredu, digitalne tehnologije i turizam. Još četiri potpisat će u četvrtak i petak u Dubrovniku na summitu 16+1.

Marko Polo i stotine milijuna kineskih navijača

"Ovaj posjet je od prekretničkog značaja za odnose Hrvatske i Kine", rekao je premijer Plenković. "Boravak kineskog premijera velika je prilika za hrvatske izvoznike i poduzetnike", dodao je.

Zagrebački susret Lija i Plenkovića bio je njihov šesti u posljednje dvije i pol godine. Plenković mu je poklonio električni bicikl tvrtke Rimac i loptu s potpisima hrvatskim nogometnih reprezentativaca, a Li Plenkoviću košarkašku loptu i nacionalni dres.

Dvojica čelnika su bila na otvaranju izložbe "Učenjaci drevne Kine: u potrazi za životom i duhom" u Klovićevim dvorima kojom je počela kinesko-hrvatska godina kulture i turizma i uključit će niz bilateralnih manifestacija u obje zemlje.  

Li je rekao da su Hrvati poznati Kinezima preko Marka Pola, "čovjeka koji je povezao Istok i Zapad i rođen je na otoku Korčuli", kao i uspjeha hrvatske nogometne reprezentacije na svjetskom prvenstvu u Rusiji.

"Njihov uspjeh gledalo je pola milijarde Kineza, pa se može reći da najviše navijača imate u Kini", našalio se.

Li je u Zagreb doputovao s izaslanstvom od 250 ljudi, nastavljajući intenzivne kontakte Pekinga i Zagreba posljednjih nekoliko godina.

On će se kasnije u srijedu sastati i s predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović te predsjednikom Sabora Gordanom Jandrokovićem.

Nakon bilateralnog posjeta, Li će u Dubrovniku četvrtak i petak biti na osmom summitu 16+1, formatu u kojem će se sastati s premijerima zemalja srednje i istočne Europe.

Redovni sastanci na vrhu omogućili su manjim zemljama da grade i razvijaju odnose s tom svjetskom gospodarskom silom s više od 1,3 milijarde stanovnika.

Kina je posljednjih godina počela više ulagati u srednju i jugoistočnu Europu. Inicijativu 16+1 smatra integralnim dijelom svog megaprojekta "Jedan pojas, jedan put" - suvremenog Puta svile i jednog od najambicioznijih projekata u povijesti. (Hina/FaH)

Pisane vijesti