- Objavljeno: 01.09.2015.
Ceh ugostitelja HOK-a ograđuje se od 'sporadičnih slučajeva' kršenja zakona
Ceh ugostitelja i turističkih djelatnika Hrvatske obrtničke komore (HOK) u utorak se ogradio od "sporadičnih slučajeva u kojima ugostitelji opetovano krše porezne zakone, prije svega fiskalizaciju računa i prijavu PDV-a".
Regirajući na medijske objave o takvim slučajevima, iz Ceha ugostitelja HOK-a kažu i da se "takvim napisima potiče negativna percepcija javnosti kako svi ugostitelji krše zakone".
"Ceh ugostitelja i turističkih djelatnika, koji prezentira više od 15 tisuća ugostitelja obrtnika, ograđuje se od prakse pojedinih ugostitelja koji ne prikazuju stvaran promet na dnevnoj razini, storniraju račune ili imaju evidentirane dugove", ističe predsjednik Ceha Nenad Šepak.
Iz Ceha ugostitelja upozoravaju da svi računi u poslovanju gotovinom moraju biti fiskalizirani.
Nedopustiva je praksa, ističu u priopćenju, primjer računa jednog planinarskog doma ispisan rukom na komadiću papira, kao i ostalih, kako kažu, raznih udruga, kulturno-umjetničkih društava, udruga za zaštitu prirode, vatrogasnih i sportskih društava, koji se bave posluživanjem pića i jela i uslugama smještaja.
Takva praksa predstavlja nelojalnu konkurenciju svim ugostiteljima i turističkim djelatnicima koji uredno plaćaju sve poreze.
"Primjeri provedenog inspekcijskog nadzora i uočene nepravilnosti pokazuju kako je riječ o manjem broju ugostitelja, koji ostalim ugostiteljima, koji uredno posluju, samo štete i stvaraju loš imidž struke", naglašava Šepak.
Ceh stoga podržava aktivnosti Ministarstva financija oko otkrivanja i rješavanja eventualnih problema provedbe fiskalizacije, ali kažu i da u struci postoji niz problema na koje ukazuju Vladi i resornim ministarstvima.
S ciljem poboljšanja kvalitete ugostiteljske struke i ponude, Ceh ponavlja i zahtjeve s prošlogodišnjeg 27. kongresa ugostitelja i turističkih djelatnika HOK-a, među kojima je i prijedlog smanjenja stope PDV-a (koja je 13 posto za ugostiteljstvo), odnosno vraćanje na stopu od 10 posto, koja bi se primjenjivala na sve ugostiteljske usluge jednako, neovisno o mjestu i načinu konzumacije.
Predlažu i da inspekcijski nadzori imaju i edukativni dio, kako bi se potaknuo pravilan rad i u konačnici dobila kvalitetnija usluga, umjesto isključivo represivnih mjera.
Traže ukidanje poreza na potrošnju, koji je Zakonom o financiranju jedinica lokalne samouprave i uprave, propisan samo za ugostiteljstvo, a za veću potrošnju i zapošljavanje predlažu priznavanje troškova reprezentacije u 100-postotnom iznosu, kao i programe obrazovanja s više prakse u realnom radnom okruženju.
Po podacima koje iznosi Ceh ugostitelja HOK-a, u Hrvatskoj je oko 40 tisuća ugostiteljskih lokala (obrta i trgovačkih društava) koji zapošljavaju oko 200 tisuća ljudi.
(Hina)