Nastavak promotivne akcije Jedan ljetni dan u Kopačkom ritu

Slika /arhiva/kop-rit-mtopic-8107.jpg

Zbog velikog interesa posjetitelja, a u sklopu obilježavanja prve godišnjice proglašenja Prekograničnog rezervata biosfere, čiji je dio i Kopački rit, ponoviti ćemo promotivnu akciju JEDAN LJETNI DAN U KOPAČKOM RITU u nedjelju, 14. 7. 2013. od 9 do 19 sati  kada će se posjetiteljima nuditi program obilaska Panorama Kopačkog rita po iznimno povoljnoj cijeni od 25 kuna. Program uključuje jednosatnu vožnju brodom kroz Posebni zoološki rezervat uz vodiča i obilazak kompleksa dvorca Tikveš. Ukupno trajanje programa je 3 sata.

Brod za posjetitelje će  ploviti cijeli dan, a posjet svakako najavite na telefon br. 031/752-320  ili 031/285-394 i rezervirajte svoje mjesto na brodu u vrijeme koje želite. I ovoga puta akciji će se pridružiti restoran Kormoran, koji je smješten u Parku i u kojem će se toga dana uz predočenje ulaznice Parka služiti meniji po posebno povoljnoj cijeni. Nakon vremena provedenog u prirodi posjetiteljima će sigurno goditi osvježenje u prekrasnom okruženju cafe bara Lopoč na ulazu u Park koji će također imati posebnu ponudu za njih.

Ovaj se tjedan obilježava prva godišnjica od proglašenja Prekograničnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav između Republike Hrvatske i Republike Mađarske, koji je proglašen na 24. sjednici Međunarodnog koordinacijskog vijeća Programa „Čovjek i biosfera“ pri UNESCO-u održanoj od 9.-13. srpnja 2012. u sjedištu UNESCO-a u Parizu.
Iznimno važan ekosustav u Hrvatskoj je prostrani riječni ekosustav duž rijeka Mure, Drave i Dunava, a sam Kopački rit je njegov posebno vrijedan dio. Površina rezervata u Hrvatskoj iznosi 395.860,7 ha i proteže se kroz 6 sjevernih hrvatskih županija. Obilježava ga veliko bogatstvo i raznolikost vodenih i močvarnih staništa (sprudovi, mrtvi rukavci, strme obale, poplavne šume i dr.) te biljnih i životinjskih vrsta, posebice ptica i riba.

Uspostava ovog prekograničnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav prvi je korak ka uspostavi istoimenog rezervata biosfere koji bi, uz Hrvatsku i Mađarsku, uključio još tri države (Austriju, Sloveniju i Srbiju) te bi prema tome predstavljao prvi rezervat biosfere između pet država u svijetu. Prekogranični rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav je svakako potencijal za alternativni ekonomski razvoj i stvaranje Dravske ekoturističke zone, s prihvatljivim vidovima uređenja i korištenja.

Rezervat biosfere ne znači strogu zaštitu područja, već je to naziv koncepta upravljanja područjem koji se temelji na Programu „Čovjek i biosfera“ („Man and Biosphere“). UNESCO je ovaj Program pokrenuo još 1970. godine, kao međuvladin znanstveni program koji ističe važnost uspostave ravnoteže između očuvanja bioraznolikosti s jedne strane i razvojnih potreba lokalne zajednice s druge strane. Pristupanjem UNESCO-voj mreži rezervata biosfere prepoznata je izuzetna prirodna vrijednost ovog prostora na svjetskoj i europskoj razini.



Najave