Međunarodni stručnjaci za eko-turizam testirali novi turistički program u NP-a Kornati

Slika /AA_2018_b-fotke/vijesti/181003_kornati_fah.jpg

Međunarodni stručnjaci za eko-turizam testirali su novi turistički program u Nacionalnom parku (NP) Kornati temeljen na tradiciji, prirodi i autentičnom doživljaju za kojeg se očekuje da će kao rijedak takve vrste u Hrvatskoj uskoro biti spreman za tržište, izvijestili su u srijedu iz Javne ustanove NP Kornati. Riječ je o programu u NP Kornati, koji pod nazivom "Bijeg iz civilizacije-povratak korijenima" (Break from Civilization-Back to the Basics) za manje grupe turista 'paketira' upoznavanje s običajima i životom kornatske obitelji te kulturom i tradicijom pčelarstva, maslinarstva, gradnje suhozida, preradom kadulje, autohtonom gastronomijom i drugim manje poznatim detaljima s tog otočja.

Taj su program krajem rujna na Kornatima ocjenjivala šestorica stručnjaka za eko-turizam iz SAD-a, Kanade, Velike Britanije, Italije i Španjolske, koji su obišli NP i okolicu, razgovarajući s lokalnim stanovnicima, ugostiteljima i predstavnicima vlasti, uz zaključak da je to nešto sasvim suprotno od masovnog turizma te namijenjeno manjim grupama turista u potrazi za izvornim iskustvima na putovanju i/ili odmoru.

Stručnjaci su prvo istražili Šibenik, potom otkrivali ljepote Murtera, uključujući Muzej betinske drvene brodogradnje te druge kulturne atrakcije, ronili i sudjelovali na gastro radionicama. Plovili su drvenim brodom-leutom, upoznavali se s pčelarima i maslinarima i njihovim načinima rada, slušali priče o Kornatima kakvi su nekad bili, izrađivali suvenire od naplavljenog materijala i drugo.

"Uvijek ću se prisjećati toplih ljudi iz ovog kraja, dobrodošlice i druženja, i svakako ću se vratiti", kazao je prije odlaska jedan od tih stručnjaka za održivi turizam Yuri Horowitz iz SAD-a, dok je voditelj projekta DestiMED iz ekološke fondacije WWF Adria Mosor Prvan istaknuo da program potvrđuje kako turizam može biti prilika, a ne prijetnja za očuvanje prirode i baštine.

"S drugačijim pristupom organizaciji ponude i gostu te u suradnji lokalne zajednica s NP-om i fondacijom WWF uspjeli smo kreirati ovakav program kroz projekt DestiMED, za koji se nadamo da će nakon konačne evaluacije dobiti zeleno svijetlo za promociju i izlazak na tržište. Tu bi dolazile male grupe turista s minimalnim utjecajem na okoliš, a izravnim ekonomskim doprinosom lokalnom stanovništvu, jer bi sav prihod ostao u lokalnoj zajednici", poručio je Prvan, dodajući da takvu ponudu vide i kao protutežu masovnom turizmu koji 'gazi' i prirodu i lokalnu baštinu.

Martina Markov iz JU NP Kornati smatra pak da će međunarodnih stručnjaka pomoći da Greenspot Travel tu eko-tura bude još bolja, dok vlasnica agencije Šibenik plus Tina Vickov ističe da program ima veliki potencijal.

"Osmijesi i zadovoljstvo gostiju koji su već testirali turu, kao i njihovo dijeljenje tisuće fotografija na društvenim mrežama, su dobar pokazatelj da smo na pravom putu, na kojemu nema civilizacijskih maski nego održiv, mediteranski eko turizam, sa stvarnim ljudima i drugačijim, zdravijim i pametnijim životom", ocjenjuje Vickov.

Iz JU NP Kornati napominju još i da je izrada i testiranje eko-tura dio projekta DestiMED, koji u Hrvatskoj provodi WWF Adria, a financira Europski fond za regionalni razvoj (ERDF) kroz program INTERREG MED, a osim na području NP Kornati, projekt se još provodi i u Parku prirode Lastovsko otočje. (Hina/FaH)

Ostale vijesti