Interpretacijski centar prirodne baštine PGŽ uređuje se europskim novcem

Slika /AA_2018_b-fotke/gradovi/Zoran_Jelaca_Rijeka.jpg

Projektu Interpretacijskog centra prirodne baštine Primorsko-goranske županije, kojim će se promovirati 11 lokacija u toj županiji, odobreno je bespovratnih 11,29 milijuna kuna iz EU fondova od ukupno 16,17 milijuna kuna, koliko vrijedi cijeli projekt. Za taj će se novac, do kraja 2020. urediti Centar u parku Sveučilišnog kampusa na Trsatu gdje će posjetitelji moći doznati mnogo o vrijednosti prirodne baštine te županije.

Među 11 lokacija koje će se promovirati, svaka sa svojom osobitošću, su, primjerice, Osor gdje će se  detaljnije predstaviti macaklin, u Loparu na Rabu pijesak, zaštićeno bilje u Liču, na Platku i na Krku a u Rijeci parkovi te špilja na Zametu, rijetkost u urbanom prostoru, koja će se urediti za obilazak.

Grad Rijeka, kao nositelj projekta, pokrit će u većini Grad Rijeka s 2,8 milijuna kuna, a ostalo partneri: Primorsko-goranska županija, Javna ustanova Priroda i Turistička zajednica grada Rijeke.

U Interpretacijskom centru svaka će se lokacija predstaviti na multimedijalnim točkama, uz kratke dokumentarne filmove, zvučnu kulisu, uzorke stijena i žive biljne vrste.

Dodatne interpretacijske točke uredit će se i na javnim površinama u Rijeci, Delnicama, Mrkoplju, općini Čavle, Malom Lošinju, na području Vinodolske općine, u Loparu, Baški i Puntu. Kao izvor energije će koristiti isključivo solarne panele.

U zametskoj špilji kroz koju se ulazi "između nebodera" uredit će se prva dvorana u duljini od pedesetak metara, a drugi dijelovi špilje, koji su dostupni samo uz korištenje speleološke opreme, moći će služiti kao vježbalište za speleologe početnike, rečeno je.

Gradonačelnik Rijeke Vojko Obernsel rekao je da je inicijativa za uređenjem Interpretacijskog centra krenula iz riječkog Prirodoslovnog muzeja, koji je namjeravao potaknuti uređenje botaničkog vrta u Rijeci, ali nije bilo raspoloživih natječaja za odobrenjem europskih novaca za tu namjenu pa je odlučeno da se uspostavi Interpretacijski centar kao prvi korak prema budućem botaničkom vrtu.

Zamjenik primorsko-goranskog župana Petar Mamula rekao je da županija prihvatila sudjelovanje sa željom da snažnije osvijesti važnost prirodne baštine u toj regiji, s jednom od najvećih bioraznolikosti u Europi. Time se omogućuje i jačanje održivih oblika turizma, naveo je. (Hina)

EU