Državni inspektorat: U turističkoj sezoni 23.100 inspekcijskih nadzora i 10,7 milijuna kuna naplaćenih kazni

Slika 18.9.2009
Državni je inspektorat u pojačanim akcijama u priobalju tijekom turističke sezone od 15. lipnja do 31. kolovoza obavio ukupno 23.100 inspekcijskih nadzora, a po raznim je osnovama u državni proračun uplaćeno gotovo 10,7 milijuna kuna kazni na mjestu izvršenja prekršaja, prekršajnih naloga, 'otkupa' pečaćenja i slično, izvijestili su danas iz Državnog inspektorata.

I ove je godine, kao i prethodnih, naglasak inspekcija bio na suzbijanju svih oblika "sive ekonomije".

Iz Državnog inspektorata pritom navode kako je zbog nelegalnog pružanja usluga smještaja turistima zapečaćeno 1.005 smještajnih jedinica s ukupno 3825 ležaja, a zbog nelegalnog rada zapečaćeno je 159 objekta objekata iz skupine restorani i barovi.

Kod poslodavaca u ugostiteljstvu i turizmu i manjim dijelom trgovini i pekarstvu, inspektori rada obavili su ukupno 1.468 inspekcijskih nadzora. Pritom su zatekli 55 stranaca bez radne, odnosno poslovne dozvole, 102 radnika koji nisu bili prijavljeni na obvezno zdravstveno i mirovinsko osiguranje ("rad na crno"), te 159 radnika s kojima nije sklopljen ugovor o radu ili kojima prije početka rada poslodavac nije uručio potvrdu o radu, ako ugovor nije sklopljen u pisanom obliku.

Kontroliran je i rad malodobnika i doneseno je 26 rješenja o zabrani prekovremenog i noćnog rada malodobnika, navode iz Inspektorata.

U području zaštite na radu obavljeno je 410 inspekcijskih nadzora u hotelima, kampovima i restoranima s posebnim osvrtom na rizična mjesta rada (kuhinje, kotlovska i bazenska postrojenja, strojarnica za kloriranje vode), te elektro i plinske instalacije kao i opremu pod tlakom.

Iz Državnog inspektorata pritom kao najčešće povrede Zakona o zaštiti na radu, zbog kojih su pokrenuti i optužni prijedlozi, ističu da su poslodavci dozvolili samostalno obavljanje djelatnosti radnicima koji prethodno nisu osposobljeni da ih obavljaju bez ugrožavanja vlastitog života i zdravlja te života i zdravlja drugih radnika, zatim da poslodavci nisu obavljali ispitivanja u radnim prostorijama u kojima proces rada utječe na temperaturu, vlažnost i brzinu strujanja zraka, u kojima nastaje buka i vibracija, ili je potrebno osigurati odgovarajuću rasvjetu, kao i da poslodavci nisu obavljali ispitivanja strojeva i uređaja s povećanim opasnostima na propisani način.

Državni inspektorat je u pojačanoj kontroli nadzirao i propise iz područja intelektualnog vlasništva, autorska prava na računalnim programima u hotelima, restoranima i putničkim agencijama, promet glazbenih djela (pirata), te proizvode označene žigom (krivotvorine), kao i propise u području nadzora hrane u restoranima i prodavaonicama u turističkim središtima (Zakon o hrani, Zakon o stočarstvu i Zakona o vinu) kao i ostale propise iz područja zaštite potrošača.

Iz Inspektorata kao specifičnost ove turističke sezone ističu i izmjene i dopune Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti kojima je na novi način uređeno pitanje kampiranja na vlastitom zemljištu.

Zbog kampiranja na vlastitom zemljištu doneseno je 607 usmenih rješenja, a zapečaćeno je 600 smještajnih jedinica s oko 1.200 ležajeva. Veliki broj usmenih rješenja donesen je kod registriranih iznajmljivača. Uočeno je da pojedinci imaju registriran samo dio kapaciteta za koji plaćaju paušal i porez, a da dio kapaciteta iznajmljuju na crno, što osobito dolazi do izražaja u "špici" sezone.

Osim ugostiteljske, posebna pažnja posvećena i djelatnosti turizma, pa su se u koordiniranim akcijama zajedno s drugim tijelima, ali i samostalno nadzirali ronilački klubovi, pružatelji turističkih usluga u nautičkom turizmu, pružatelji ostalih turističkih usluga i drugo. Po obavljenim inspekcijskim nadzorima Državnog inspektorata, po raznim osnovama tijekom turističke sezone u državni proračun uplaćeno je ukupno 10.688.455,00 kuna kazni na mjestu izvršenja prekršaja, prekršajnih naloga, "otkupa" pečaćenja i drugo, zaključuje se u priopćenju. (Hina)


Pisane vijesti