- Objavljeno: 13.02.2020.
Daruvarski "Zaljubljeni ginko" kandidat za Europsko stablo 2020. godine
Daruvarski „Zaljubljeni ginko”, stablo staro više od 240 godina, hrvatski je kandidat za Europsko stablo godine 2020. Stablo raskošne krošnje i impresivne visine jedno je od 16 kandidata na prestižnom natjecanju koje se održava od 2011. godine. Natjecanje je počelo 1. veljače i traje do 29. veljače u ponoć.
Javno glasovanje putem stranice www.treeoftheyear.org započelo je u subotu 1. veljače u ponoć. Glasovati se može za dva stabla favorita s jedne e-mail adrese do 29. veljače, također u ponoć. Pobjednik natjecanja biti će objavljen u Bruxellesu 17. ožujka 2020. godine na svečanoj ceremoniji u povodu obilježavanja desete godišnjice od nastanka natjecanja.Između šesnaest kandidata za ovogodišnje natjecanje Europsko stablo 2020. godine Republiku Hrvatsku predstavlja Ginko iz Daruvara Ginkgo biloba L.), pobjednik nacionalnog natjecanja Hrvatsko stablo 2019. godine, kojega je kandidirala Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije nacionalni koordinator natjecanja.
Riječ je o najstarijoj vrsti drveća na Zemlji, koja postoji više od 200 milijuna godina. Drvo ginka u Daruvaru najveće je i najstarije u Hrvatskoj te ujedno drugo najstarije u Europi. Muški primjerak Ginkga bilobe Daruvarčani nazivaju Adam. Adam svojom raskošnom krošnjom i opsegom debla većim od sedam metara uživa zaštitu prema Zakonu o zaštiti prirode u kategoriji spomenika parkovne arhitekture pojedinačno stablo. U njegovoj sjeni raste i ženski primjerak stabla ginka po imenu Eva. Zahvaljujući njihovoj zajedničkoj povijesti, nastala je priča o zaljubljenom ginku.
Međunarodno natjecanje Europsko stablo godine po prvi put održano je 2011. godine. Nastalo je sa svrhom da se istakne značenje starih stabala u prirodnoj i kulturnoj baštini koja zaslužuju našu brigu i njegu, a inspirirano je popularnim festivalom Stabla godine koji se godinama unatrag organizira u Češkoj Republici.
Riječ je o natjecanju koje se za razliku od drugih natjecanja ne usmjerava na ljepotu, veličinu ili dob stabla, nego na priču o samim stablima i njihovoj prošlosti te povezanosti s ljudima. Traže se stabla koja su postala dio šire zajednice i stabla koja su ukorijenjena u život i rad ljudi.
Organizatori natjecanja su Environmental Partnership Association, the European Landowners Organisation i TeraPark u suradnji s Europskom unijom, a za sve je mjerodavan povjerenik Europske komisije za okoliš, pomorstvo i ribarstvo.
Predstavnici Republike Hrvatske na natjecanjima za Europsko stablo godine 2018. i 2019. godine bili su spomenik parkovne arhitekture – Platana na trgu u Trstenom (Platanus orientalis L.) i spomenik prirode – Gupčeva lipa (Tilia plathyphyllos Scop.).
Iz godine u godinu broj sudionika na natjecanju raste. Do 2017. godine u projektu je sudjelovalo sedamnaest europskih zemalja, a 2017. priključila se i Republika Hrvatska kada je prihvaćena kandidatura Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije za nacionalnog koordinatora natjecanja. Javna ustanova ujedno je postala organizator nacionalnog natjecanja Hrvatsko stablo godine. Partneri Javne ustanove u provedbi natjecanja su Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatske šume d.o.o. i Hrvatsko agrometeorološko društvo. U okviru nacionalnog natjecanja Hrvatsko stablo godine bira se stablo s najviše glasova koje će Republiku Hrvatsku predstavljati u finalu natjecanja Europsko stablo godine.