- Objavljeno: 07.04.2016.
WTA Bol Open 2016 pionir receptivnog sportsko-turističkog poduzetništva
Povratak ženskog teniskog turnira WTA krajem svibnja u Bol na Braču primjer je receptivnog sportsko-turističkog poduzetništva, koji pridonosi daljnjem razvoju turizma i lokalne zajednice.
Nakon 13 godina, turnir WTA krajem svibnja ove godine ponovo će se održati u Bolu, po novom organizacijskom konceptu, čime se nastavlja prije tri godine započeti projekt receptivnog sportsko-turističkog poduzetništva Cro Circuit u Bolu, ističe direktor tih projekata Feliks Lukas.
"Ovogodišnji WTA turnir Bol Open po mnogo čemu je 'ponirski' i jedinstven u svijetu, jer se održava u najmanjem mjestu, uz Mallorcu jedini je na otoku, i uz francuski Limoges jedini tog ranga u Europi", naglašava u razgovoru za Hinu Lukas, koji je licencu za WTA turnir dobio prošle godine, a namjera mu je, što želi i WTA, da turnir u Bolu ostane što dulje.
Kao posebnost tog događanja, koje se održava od 28. svibnja do 5. lipnja, Lukas izdvaja to što neće biti lociran samo u teniskom centru ili kampusu, kako to obično biva drugdje u svijetu, nego će zbog specifičnosti lokacije biti uključeno gotovo cijelo mjesto - od poznate bolske plaže Zlatnog rata do centra i okolo, s punktovima, info štandovima i dr., za što će angažirati više od 250 ljudi.
"U prvoj godini turnir će se zasigurno pokazati kao odličan poslovni korak i svima uključenima donijeti benefite. Za dugoročnost projekta trebat će puno više od mog malog 5-članog tima koji sve organizira i za sada aktivno uključenih općine Bol, njene turističke zajednice, svih hotelijera i ugostitelja te županije Splitsko-dalmatinske, kao i više novca. Za sada je to jedan od 'jeftinijih' turnira s nagradnim fondom od 125 tisuća američkih dolara", kaže Lukas.
Receptivno poduzetništvo najbolje za razvoj turizma
Bol Open nastavlja se na projekt Cro Circuit, koji je Lukas s Teniskim klubom Kaštela počeo provoditi prije tri godine u Bolu, s okupljanjem tenisača iz cijelog svijeta na pripremama i po konceptu tržišne strategije receptivnog poduzetništva, kojeg smatra najboljim načinom za daljnji razvoj turizma i sporta, po čemu je Hrvatska, kako kaže, i najpoznatija u svijetu.
"Receptivno poduzetništvo je splet više povezanih aktivnosti domaćina u lokalnoj zajednici, koji pružaju razne usluga gostima i sustavno ih privlače u svoju sredinu, nastojeći poboljšati kvalitetu boravka i sadržaje za goste, ali i standard života u zajednici, što uključuje i da prihodi ostvareni u toj zajednici u njoj i ostaju", objašnjava Lukas.
Važnim ističe što se ono kako on radi poklopilo sa 'službenim' konceptom i strategijom turističkog i inog razvoja Bola, koji se želi profilirati kao obiteljska, ali i destinacija puna sadržaja za sve generacije.
"Novi koncept znači napraviti nešto drugačije i za turizam i za tenis, pogotovo za igrače koji ne kotiraju visoko te im je ovo dobra prilika za skupljanje bodova. Nije lako realizirati ovakve inovativne projekte i naći potporu za njih, jer ne idu 'utabanim' putem pa se i teže prepoznaju. Osim potpune potpore općine Bol i gotovo svih njenih subjekata, slično očekujem i od državnih institucija - Ministarstva turizma i Hrvatske turističke zajednice (HTZ) te drugih", poručio je Lukas.
Benefiti za turizam i lokalnu zajednicu
Smatra da će turnir donijeti benefite i bolskom i hrvatskom turizmu, kao i lokalnoj zajednici, jer se odražava krajem svibnja i početkom lipnja kada još nema velikih gužvi na Jadranu, a osim 60-ak tenisačica, tim povodom će na Bol doći i njihova pratnja te publika, odnosno njih ukupno više od tisuću.
"Sportašice će s pratnjom, a time i publika, početi stizati već 26. svibnja, jače aktivnosti i promociju turnira počinjemo sredinom travnja s press konferencijom u Splitu, i vjerujemo da ćemo uz tenis i sve druge atrakcije s puno zabave praktički 'zagrijati' Bol da u ovu ljetnu sezonu krene u vrhunskom tempu", najavljuje Lukas. Ocjenjuje da će takva ponuda zadovoljiti turiste koji traže sadržajniji odmor i nešto čega će se sjećati i zbog čega će se vraćati na Brač.
To je pokazao i tenisko-turistički projekt Cro Circuit, kojeg Lukas u Bolu provodi zadnje tri godine. Svake godine je za otprilike deset tjedana produljio sezonu Bolu te povećao turističke brojke za oko 20 tisuća noćenja. U zadnje tri godine tako je organizirao ukupno 20 teniskih turnira nižeg ranga, s oko 2.500 tenisača iz 60-ak zemalja svijeta.
"Prve godine WTA Bol Opena kao organizator ne želimo masovnost, nego da se Bol pokaže kao pionir u razvijanju receptivnog poduzetništva i održivog turizma te da se kroz taj projekt promovira kao mala zajednica jedinstvene ponude, u koju će dolaziti klijentela kao svoj prvi izbor, a ne zato jer ih tamo upućuje neki touroperator", zaključuje Lukas.
(Hina/FaH)