Povjerenstvo za sezonu: Bez tolerancije prema sivoj ekonomiji

Slika /arhiva/100917-krk001.jpg

U protekla je tri mjeseca provedeno gotovo 36 tisuća inspekcijskih nadzora u turizmu i ugostiteljstvu, utvrđeno je više od 12.800 povreda propisa, a temeljem naplaćenih kazni i prekršajnih naloga u državni je proračun uplaćeno 14,6 milijuna kuna, podaci su Državnog inspektorata iznijeti na današnjoj sjednici užeg Povjerenstva Vlade za koordinaciju i praćenje aktivnosti u turističkoj 2010. Tema sjednice Povjerenstva održanog u Malinskoj na otoku Krku bila je i pojačani inspekcijski nadzor usmjeren na suzbijanje sive ekonomije, a ministar turizma Damir Bajs poručio je kako završetkom turističke sezone ne završava borba protiv sive ekonomije te da prekršitelji mogu očekivati da ih inspektori posjete bilo kad. Glavni inspektor Državnog inspektorata Kruno Kovačević naveo je da je u protekla tri mjeseca u područjima ugostiteljstva, turizma i boravišne pristojbe provedeno 35.848 inspekcijskih nadzora ili 58 posto više nego u istom razdoblju lani.


U protekla je tri mjeseca provedeno gotovo 36 tisuća inspekcijskih nadzora u turizmu i ugostiteljstvu, utvrđeno je više od 12.800 povreda propisa, a temeljem naplaćenih kazni i prekršajnih naloga u državni je proračun uplaćeno 14,6 milijuna kuna, podaci su Državnog inspektorata iznijeti na današnjoj sjednici užeg Povjerenstva Vlade za koordinaciju i praćenje aktivnosti u turističkoj 2010.



Tema sjednice Povjerenstva održanog u Malinskoj na otoku Krku bila je i pojačani inspekcijski nadzor usmjeren na suzbijanje sive ekonomije, a ministar turizma Damir Bajs poručio je kako završetkom turističke sezone ne završava borba protiv sive ekonomije te da prekršitelji mogu očekivati da ih inspektori posjete bilo kad. Kao novosti uvedene ove godine Bajs navodi kažnjavanje onih koji svoje usluge oglašavaju u javnim glasilima ili na Internetu, a djeluju nelegalno u turizmu ili ugostiteljstvu te mogućnost da inspektori provode inspekcijski nadzor u objektima za koje se sumnja da pružaju nelegalne usluge i to bez nazočnosti vlasnika.



Glavni inspektor Državnog inspektorata Kruno Kovačević naveo je da je u protekla tri mjeseca u područjima ugostiteljstva, turizma i boravišne pristojbe provedeno 35.848 inspekcijskih nadzora ili 58 posto više nego u istom razdoblju lani. Utvrđeno je 12.847 raznih povreda propisa što je 67 posto više nego lani, kazao je Kovačević. Navodi i kako su donijeta 862 prekršajna naloga u ukupnom iznosu od 3,7 milijuna kuna, na mjestu izvršenja naplaćeno je 4020 kazni, što je četiri posto više nego u isto vrijeme lani, a naplaćeno je 6,1 milijun kuna što je osam posto više. Kovačević je naveo i da su u 1739 slučajeva inspektori usmenim rješenjem spriječili daljnji nelegalan rad, od čega su u 144 slučaja zapečaćeni objekti.



Posebnu pažnju inspektori su usmjerili na nelegalno iznajmljivanje smještajnih objekata u domaćinstvima građana, gdje je, u protekla tri mjeseca, obavljeno 9267 inspekcijskih nadzora. Od toga su inspektori obavili 203 inspekcijska nadzora pružanja usluga smještaja u objektima u vlasništvu stranih državljana, te su u 87 slučajeva utvrdili nelegalnosti u poslovanju. U tom je razdoblju utvrđeno da je usluge smještaja nelegalno pružalo i 415 domaćih građana.



Pojačano su ove godine kontrolirani i radnici zaposleni u ugostiteljstvu i turizmu, a u 1964 nadzora potvrđeno je 2109 povreda propisa, a kod poslodavaca koji nisu poslovali u skladu sa zakonom zatečeno je ukupno 290 radnika od kojih 118 stranih državljana. Nezakonito zaposleni radnici najčešće su radili na poslovima konobara, kuhara, masera i animatora.



Na sjednici Povjerenstva sudjelovali su i državni tajnik za turizam Željko Lenart, ravnateljica Uprave za sustav turističkih zajednica Andrea Petrov, zamjenica župana Primorsko-goranske županije Nada Turina-Đurić, načelnik Malinske Anton Spicijanić, direktorica Turističke zajednice Primorsko-goranske županije Gordana Medved, te predstavnici Ministarstva unutarnjih poslova i Državnog inspektorata.



Pisane vijesti