Partnerstvo Ministarstva turizma i Gorske službe spašavanja za veću sigurnost turista

Slika /arhiva/090424-hgss000.jpg

Ministarstvo turizma ove je godine iz svog proračuna Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja (HGSS) dodijelilo milijun kuna čime sufinancira program te službe za unapređenje sigurnosti, zaštite i spašavanja turista kroz pripremno-preventivne i provedbeno-intervencijske mjere.
Potpisujući danas ugovor o tom sufinanciranju na zagrebačkom Sljemenu u novoj zagrebačkoj stanici HGSS-a ministar turizma Damir Bajs i pročelnik HGSS-a Vinko Prizmić istaknuli su važnost partnerstva Ministarstva i te Službe, tim više što je ove godine sufinanciranje te Službe ušlo u proračun Ministarstva. Obojica su naglasili i da je to početak suradnje koja će u idućim godinama sigurnost turista i njihovu informiranost o potencijalnim opasnijim lokacijama u Hrvatskoj dignuti na višu razinu.

Ministarstvo turizma ove je godine iz svog proračuna Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja (HGSS) dodijelilo milijun kuna čime sufinancira program te službe za unapređenje sigurnosti, zaštite i spašavanja turista kroz pripremno-preventivne i provedbeno-intervencijske mjere.

Potpisujući danas ugovor o tom sufinanciranju na zagrebačkom Sljemenu u novoj zagrebačkoj stanici HGSS-a ministar turizma Damir Bajs i pročelnik HGSS-a Vinko Prizmić istaknuli su važnost partnerstva Ministarstva i te Službe, tim više što je ove godine sufinanciranje te Službe ušlo u proračun Ministarstva. Obojica su naglasili i da je to početak suradnje koja će u idućim godinama sigurnost turista i njihovu informiranost o potencijalnim opasnijim lokacijama u Hrvatskoj dignuti na višu razinu.

Temeljem ranijeg Sporazuma o dugoročnoj suradnji Ministarstva turizma i HGSS-a, od 6. lipnja 2003. godine, Ministarstvo je tijekom proteklih godina za rad Službe izdvojilo ukupno 1,710.000 kuna, od čega 2004. i 2005. godine po 330.000, te u sljedeće tri godine po 350.000 kuna.

 Sigurnost nešto čime se u Hrvatskoj ponosimo, rekao je ministar Bajs, dodavši i da to nije nešto što se podrazumijeva samo od sebe nego na tome svi zajedno trebamo raditi, jer primjerice dobro obilježene i sigurne staze u prirodi postaju i turističke atrakcije.

I on i Prizmić iz HGSS-a pozvali su stoga lokalne vlasti, turističke zajednice, agencije i sve druge u sektoru da se više potrude oko upozoravanja turista na moguće opasnosti na svom području, kao i da u suradnji s HGSS-om i drugim udrugama bolje obilježe staze, planinske puteve i ostale nepristupačnije lokacije u prirodi, pogotovo nakon požara koji takve oznake 'zbriše'. Tada bi i nesreća turista bilo manje, iako Prizmić ističe da što je veći broj posjetitelja to je i rizik od nesreća i intervencija spašavanja veći te slijedom porasta zadnjih godina prognozira i da će se broj intervencija u idućih deset godina udeseterostručiti.

To će značiti i pojačavanje Službe ljudstvom i opremom, povećanje prostora i skladišta (sada HGSS ima 19 stanica u Hrvatskoj), pri čemu dodaje da sadašnjih oko 450 vrhunsko osposobljenih volontera HGSS-a iz cijele Hrvatske, od kojih su mnogi liječnici, letači, inženjeri i drugi, uspijevaju pokriti intervencije kojih je primjerice prošle godine bilo 730.

Intervencije su samo pet posto njihovih godišnjih aktivnosti, dok se većina odnosi na pripremu i preventivu prostora, označavanje, trasiranje, edukaciju i drugo.

Pročelnik HGSS-a Prizmić kazao je i da će veći dio od dobivenih milijun kuna ove godine utrošiti za helikopterska dežurstva letačkih spasilačkih timova tijekom sezone, što se može raditi jedino vojnim helikopterima, jer civilnih za tu namjenu još nema.

Dio novca otići će i na edukaciju turističkih agenata (posebno iz agencija koje nude tzv. adrenalinsku i pustolovnu ponudu), djelatnika-volontera u Službi te drugih, za što HGSS godišnje utroši oko 200 tisuća sati. Smatra i da bi se mnoge stvari trebale i zakonski promijeniti, pa i sam zakon o HGSS-u. 

 

Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS)

HGSS je nacionalna, stručna, humanitarna i neprofitna udruga koja obavlja djelatnost od interesa za Republiku Hrvatsku, a u koju se udružuju stanice Hrvatske gorske službe spašavanja s područja Republike Hrvatske. Zakonom o zaštiti i spašavanju (NN 174/04) i Zakonom o HGSS-u definiran je odnos između Državne uprave za zaštitu i spašavanje (DUZS) i HGSS-a. HGSS je teritorijalno podijeljen na 19 stanica, što znači da je poziv bilo kojem članu Gorske službe spašavanja ujedno i poziv cijeloj službi, dok u pravilu intervenira stanica koja je najbliža mjestu nesreće, a po potrebi se angažiraju i druge.

Zadaće Hrvatske gorske službe spašavanja u obavljanju djelatnosti su sprječavanje nesreća i spašavanje u planini i na drugim nepristupačnim područjima, te u izvanrednim okolnostima u svrhu očuvanja ljudskog života, zdravlja i imovine, kao i organiziranje i pripremanje aktivnosti i mjera kojima je svrha održavanje pripravnosti za spašavanje te trajno organiziranje, osposobljavanje i uvježbavanje za održavanje i unapređivanje spremnosti i sposobnosti za otklanjanje posljedica nesreća. Također HGSS radi na otklanjanju neposredne opasnosti u planinama i drugim nepristupačnim područjima i provodi preventivne mjere za unapređivanje sigurnosti i zaštite i spašavanja u planinama i drugim nepristupačnim područjima kod specifičnih aktivnosti na tim prostorima. Djelatnost HGSS-a uključuje i davanje sigurnosnih preporuka osobama i organizatorima turističkih i sportskih i drugih aktivnosti u prirodi i planinskom području radi sprječavanja aktivnosti koje ugrožavaju sigurnost, život i zdravlje sudionika.



Pisane vijesti