Državni tajnik Josip Pavić na Vijeću za obrazovanje, mlade, kulturu i sport

Slika /1A_UPISNICI/PAVIĆ.jpg

Državni tajnik Josip Pavić sudjelovao je na sastanku Vijeća za obrazovanje, mlade, kulturu i sport koji je održan u Bruxellesu 26. studenoga 2024. godine i na kojem su usvojeni Zaključci Vijeća o očuvanju trajnog naslijeđa velikih sportskih događanja. 

Ovi Zaključci naglašavaju kako organizacija velikih sportskih događanja može doprinijeti razvoju zemalja domaćina, regija i gradova, ali isto tako može zahtijevati i značajna ulaganja. Kako bi se ta ulaganja maksimalno iskoristila i služila javnom interesu, bitno je težiti trajnom materijalnom i nematerijalnom naslijeđu velikih sportskih događanja koje je preduvjet za njihovo prihvaćanje i priznanje od strane šire javnosti i njihov uspjeh. Također, pozivaju Europsku komisiju, države članice te sportski pokret na daljnje jačanje suradnje te ulaganjem napora u očuvanje trajnog nasljeđa velikih sportskih događanja.
Uz navedeno, RH se pridružila zajedničkoj Izjavi na zapisnik Vijeća kojom se Europska komisija poziva da razmotri uvođenje europske nagrade #BeVolunteer in Sport, a u svrhu daljnje promocije volontiranja u sportu te poticanja što većeg broja građana da se aktivnije uključe u volontiranje.
Politička rasprava održala se na temu uloge ključnih značajki Europskog modela sporta te koje bi ključne značajke tog modela sporta trebalo dodatno ojačati kako bi se očuvale vrijednosti sporta u Europi.
Uvodni govor održao je predsjednik UEFA-e Aleksandar Čeferin koji je ponovio važnost očuvanja Europskog modela sporta istaknuvši sve njegove značajne uloge, posebice solidarnost i financijsku održivost.
Tijekom rasprave državni tajnik Pavić istaknuo je kako se Europski model sporta temelji  na principima kao što su otvorenost, integritet i solidarnost, gdje profesionalni i sport na lokalnoj razini nisu odvojeni, već međusobno povezani.  Kako bi se očuvale vrijednosti sporta u Europi, potrebno je dodatno ojačati određene  ključne aspekte ovog modela, poput  ravnoteže između profesionalnog sporta i sporta na lokalnoj razini.
''U Hrvatskoj smo po svim razinama i uvjetima izjednačili sportaše i parasportaše,  na što smo izuzetno ponosni’',  istaknuo je državni tajnik Pavić te naglasio kako je potrebno poduzimati mjere za poboljšanje socijalnih prava sportaša, osobito mladih, u profesionalnom sportu, kako bi se spriječila eksploatacija i osigurao stabilan razvoj karijera. Uz to, potrebno je jačati sustave koji omogućuju prirodan prijelaz mladih sportaša iz amaterskog u profesionalni sport, uz poštovanje ljudskih prava i jednakih prilika.
„Zakonom o sportu,  koji je sada na snazi dvije godine,  u Hrvatskoj smo uveli sustav nacionalnog stipendiranja mladih sportaša te im time osigurali financijsku stabilnost.  Ova mjera pokazala se izrazito učinkovita jer potiče mlade sportaše da ostanu u sportu“, zaključio je Pavić.

Pisane vijesti