Prvi hrvatski vodeni park "Istralandia" danas je svečano otvoren u općini Brtonigla u Istri, a ta je deset milijuna eura vrijedna investicija porečkog poduzetnika Branka Kovačića otvorila osamdeset novih radnih mjesta. "Istralandia" zauzima 80 tisuća četvornih metara i nudi brojne atrakcije, među kojima su bazen s umjetnim valovima najveći na Sredozemlju, najviši toranj, bazeni za odrasle i djecu. Voda je isključivo iz podzemne bušotine slatke vode, 90 posto se nakon upotrebe reciklira a 10 posto ide u biološki pročistač.
Vodeni park su presijecanjem vrpce otvorili vlasnik Branko Kovačić, ministar turizma Darko Lorencin i istarski župan Valter Flego, u nazočnosti brojnih gostiju i uzvanika. "S obzirom na to da je Istra najjača turistička destinacija u Hrvatskoj, rodila mi se ideja da osmislim projekt koji nedostaje u ponudi osobito u segmentu zabave, sporta i razonode," kazao je Kovačić dodavši kako u turizmu nije više potrebno imati samo kvalitetne hotele, kampove, apartmane i kvalitetnu hranu već je potrebno ponuditi i aktivan odmor.
Ministar Lorencin je istaknuo da je to veličanstven pothvat koji dokazuje da se može uspjeti pod uvjetom da investitor raspolaže znanjem, upornošću, trudom te kreativnošću, koja je ključna u poduzetništvu. Ministar, i sam iz Istre, dodao je kako je ponosan što je prvi vodeni park u Hrvatskoj otvoren upravo ovdje i dodao kako su za turizam danas ključne upravo takve investicije. Po njegovim riječima "Istralandia" je jedan od pokaznih primjera kako se slaže mozaik destinacije i iznimno važan projekt za Istru i za Hrvatsku. Pozvao je turistički sektor u Istri da svojim gostima pruži što više dodatnih proizvoda.
Župan Flego je poručio kako je taj vodeni park dobar primjer kako se iz krize može izaći samo inovacijama, radom i zajedništvom.
Također, ministar Lorencin rekao je da predsezona teče po planu i ocijenio kako je svjetsko nogometno prvenstvo samo tek u manjoj mjeri utjecalo na dolazak gostiju. "Svake druge godine imamo ili svjetsko ili europsko nogometno prvenstvo ili pak Olimpijadu. Ako se ta natjecanja održavaju na našem kontinentu to utječe na dolazak turista, ali u malom obimu, no to se potom nadoknađuje mjesec dana kasnije", rekao je Lorencin, dodavši kako se ove godine, unatoč tomu, može računati na porast fizičkog obima a pogotovo na porast financijskih efekata.
"Financijski gledajući, prošle smo godine imali porast od pet posto. Očekujem da ćemo ove godine imati rekordnu godinu ili blizu rekordne 2008. kada je ostvareno 7,4 milijarde eura prihoda", kazao je Lorencin. U prilog tomu istaknuo je kako na glavnim tržištima vlada optimizam, u prvom redu na njemačkom tržištu, a osim toga, očekujemo daljnji rast dolazaka turista s britanskog tržišta, dok paralelno radimo na tržištima Koreje, Japana, Kine i SAD-a.