Hrvatski kamping ove godine među uspješnijim u Europi

Hrvatski kamping se s porastom noćenja do kraja rujna ove godine od nešto malo više od 1 posto svrstao među uspješnije u Europi, dok je na Mediteranu na prvom mjestu s obzirom da se gotovo iz nijedne zemlje tog okruženja kamping nije ni približio lanjskim rezultatima, neslužbeni su podaci Europske federacije kamping organizacija (EFCO&HPA) koji se doznaju iz Kamping udruženja Hrvatske (KUH).

Takvi podaci izneseni su uz ostale na početkom listopada održanoj skupštini EFCO&HPA na kojoj je, po riječima direktora ureda KUH-a Adriana Palmana, rečeno i da su hrvatski kampovi uz njemačke (s porastom noćenja do kraja rujna od 1,5 posto) i nizozemske (na lanjskoj razini) zapravo jedini koji su u Europi ove godine zadržali stabilnost i čak lagano povećali broj noćenja.

Većina pak mediteranskih zemalja ove je godine, prema procjenama iznesenim na skupštini, zabilježila pad kamping noćenja - Francuska od 2 do 3 posto, Italija 3 do 5 posto, Portugal čak oko 17 posto, a procjene pada bez konkretnih postotaka iznijeli su i predstavnici kampinga Švicarske i Španjolske.

Porast noćenja od 1 posto do kraja rujna za hrvatske je kampove odličan rezultat s obzirom na lanjsku rekordnu godinu, a sličan postotak rasta mogao bi se, po procjenama KUH-a, zadržati i do kraja ove godine što bi bilo ukupno oko 17,5 milijuna noćenja.

Palman pritom napominje da se procjene KUH-a do kraja rujna odnose na oko 60 posto hrvatskih kampova te napominje kako istodobno podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS), kojima su obuhvaćeni svi kampovi u Hrvatskoj, pokazuju i veći porast broja noćenja, od 1,6 posto, na 14,6 milijuna do kraja ovog kolovoza.

I dolazaka turista do kraja kolovoza u kampovima je, po DZS-u, bilo više nego lani, za 2 posto, dok su među jadranskim županijama najveće poraste broja noćenja ostvarili kampovi na području Šibensko-kninske (19 posto), Dubrovačko-neretvanske (17 posto) te Splitsko-dalmatinske županije (9 posto). Isti lanjski rezultat zabilježili su kampovi u Zadarskoj županiji, dok je Istra, u kojoj je gotovo 50 posto ukupnog kamping kapaciteta Hrvatske, zabilježila lagani pad broja noćenja u kampovima od 2 posto.

Promatrano po stranim tržištima do kraja kolovoza ove godine kampisti iz pet zemalja - Njemačke, Slovenije, Nizozemske, Italije i Austrije, u hrvatskim su kampovima ostvarili oko 77 posto ukupnih noćenja, pri čemu je pad zabilježen jedino iz Italije (od 4 posto) i Nizozemske (od 3 posto). (Hina)



Pisane vijesti