PROGRAM <POTICAJ ZA USPJEH>

  

SAVJETI GRAĐANIMA KOJI SE NAMJERAVAJU BAVITI MALIM OBITELJSKIM

PODUZETNIŠTVOM U TURIZMU ULAŽUĆI U OBJEKTE ZA SMJEŠTAJ GOSTIJU

  

  

U kontaktima s građanima koji se namjeravaju baviti malim (u pravilu obiteljskim) poduzetništvom u turizmu i s tim u svezi traže savjete uočili smo nekoliko najučestalijih pitanja na koja ćemo u nastavku dati objašnjenja, a za koja držimo da su temeljna u razumijevanju poduzetništva u turizmu.     

  

Način na koji građani mogu pružati usluge smještaja gostiju

  

Pružanje ugostiteljskih usluga (smještaja, hrane i pića) propisano je Zakonom o ugostiteljskoj djelatnosti (NN. 49/2003. - pročišćeni tekst).

  

Usluge smještaja gostiju građani mogu pružati kao poduzetnici ili kao <iznajmljivači>. Osnovna razlika je da poduzetnici (profesionalno) obavljaju djelatnost pružanja usluga smještaja gostiju (u poslovnim objektima), a  <iznajmljivači> se (neprofesionalno) bave pružanjem usluga smještaja gostiju u domaćinstvu (stambenom objektu) dopunskim osobnim radom.  

  

Poduzetnici

Poduzetnici su vlasnici obrta ili trgovačkih društava. Dakle, građanin koji se namjerava baviti malim (u pravilu obiteljskim) poduzetništvom u svrhu obavljanja djelatnosti pružanja usluga smještaja gostiju mora otvoriti obrt ili osnovati d.o.o.(ili d.d.).

  

Poduzetnik putem obrta ili trgovačkog društva obavlja gospodarsku djelatnost pružanja usluga smještaja gostiju (u poslovnim objektima).

  

Ugostiteljski objekt u kojemu se pružaju usluge smještaja mora imati voditelja objekta koji ispunjava propisane uvjete stručnosti.

  

Poduzetnik mora imati zaposlene osobe, a može zaposliti sebe.

  

Poduzetnik djelatnost obavlja u poslovnom prostoru, koji je u poslovnom objektu ili poslovnom dijelu poslovno-stambenog objekta. Naime, sukladno važećim propisima obrti i trgovačka društva djelatnost općenito, pa tako i usluge smještaja gostiju, obavljaju u poslovnim prostorima. To, između ostalog, znači da nakon uređenja novog poslovnog prostora, a prije početka obavljanja djelatnosti u tom prostoru vlasnik nekretnine mora pribaviti uporabnu dozvolu koja glasi na poslovni prostor.

  

  

<Iznajmljivači>

 Usluge smještaja gostiju u domaćinstvu pružaju građani koji pribave <Rješenje o odobrenju pružanja ugostiteljskih usluga u domaćinstvu> - tzv. <iznajmljivači>.

  

<Iznajmljivač> se ne smatra poduzetnikom, jer se  (neprofesionalno) bavi pružanjem usluga smještaja gostiju u domaćinstvu (stambenom objektu) osobnim dopunskim radom.

  

Naime, on ne može zapošljavati ni sebe ni druge osobe. Za njega nisu propisani uvjeti stručnosti.

  

Međutim, sadašnji <iznajmljivač> može postati poduzetnik ako otvori obrt ili osnuje d.o.o., te ako čitav stambeni objekt ili njegov dio sa smještajnim jedinicama - sobama ili apartmanima u kojima pruža usluge smještaja gostima prenamjeni u poslovni prostor. Prenamjena stambenog u poslovni prostor je moguća ako je u skladu s prostornim planom. Postupak prenamjene stambenog u poslovni prostor pokreće se u županijskom uredu nadležnom za izdavanje lokacijske, a potom građevinske dozvole.

  

  

Investicijski krediti za ulaganja u poslovne prostore

Program kreditiranja malog obiteljskog poduzetništva u turizmu <Poticaj za uspjeh> je  program poslovnih - investicijskih kredita za ulaganja u poslovne prostore.

  

Poduzetnicima (obrtima i trgovačkim društvima) se odobravaju investicijski krediti za ulaganja u poslovne prostore što znači da zahtjevu za kredit moraju priložiti i dokaz o ulaganjima u poslovni prostor.

  

Naime, treba razlikovati poslovne -investicijske kredite za ulaganja u poslovni prostor od stambenih kredita za ulaganja u stambeni prostor. Treba, također, razlikovati građevinsku dozvolu za poslovni objekt (u kojemu su svi prostori poslovni), građevinsku dozvolu za stambeni objekt (u kojemu su svi prostori stambeni), te građevinsku dozvolu za poslovno-stambeni  objekt (u kojemu je dio prostora poslovni, a dio stambeni).

  

Ovo nije suvišno istaknuti jer se u praksi pojavljuju slučajevi da npr. obrt ili trgovačko društvo na temelju građevinske dozvole za stambeni objekt (stambeni prostor) podnosi zahtjev za poslovni-investicijski kredit. Kada bi se takav kredit iskoristio za ulaganja u stambeni objekt (stambeni prostor) poduzetnik ne bi mogao pribaviti uporabnu dozvolu za poslovni prostor, što znači da bi naknadno morao izvršiti prenamjenu objekta iz stambenog u poslovni. Ako prostornim planom prenamjena nije moguća poduzetnik ne bi mogao poslovati u stambenom objektu (stambenom prostoru), što između ostalog znači da ne bi mogao ni otplaćivati kredit.  

  

Dokaz da se ulaganja vrše u poslovni prostor koji se prilaže zahtjevu za kredit

  

U nastavku se navode konkretni primjeri.

  

1. Ulaganja u poslovne objekte (u kojima su svi prostori poslovni)

  

Ako je riječ o ulaganju u izgradnju (novog) objekta poduzetnik će priložiti građevinsku dozvolu koja glasi na poslovni (a ne stambeni) objekt određene vrste npr. za poslovni objekt vrste hotel, za poslovni objekt vrste apartmani i sl. (vrste smještajnih objekata su: hotel, pansion, aparthotel, apartmani, turistički apartmani, hostel, kamp i sobe).

  

Ako je riječ o namjeri ulaganja u postojeći poslovni objekt vrste npr. hotel priložit će uporabnu dozvolu koja glasi na poslovni objekt vrste hotel.

  

Ako je riječ o namjeri ulaganja u postojeći stambeni objekt u svrhu njegove rekonstrukcije i prenamjene u poslovni objekt određene vrste priložit će građevinsku dozvolu koja glasi na poslovni objekt određene vrste.

  

Ako je riječ o kupnji stambenog objekta radi rekonstrukcije i prenamjene u poslovni objekt određene vrste podnositelju zahtjeva neće vrijediti postojeća građevinska dozvola, jer ona glasi na stambeni objekt, a novu građevinsku dozvolu za poslovni objekt neće moći pribaviti dok ne kupi objekt (postane vlasnik). U tom slučaju će kupac pribaviti i zahtjevu priložiti potvrdu županijskog ureda nadležnog za izdavanje građevinskih dozvola kojom se potvrđuje da je temeljem prostornog plana moguće izvršiti prenamjenu stambenog objekta u poslovni objekt određene vrste. Priložit će, također i izjavu ovjerenu kod javnog bilježnika da je spreman nakon kupnje objekta izvršiti navedenu prenamjenu.

  

2. Ulaganja u poslovno-stambene objekte (u kojima je dio prostora poslovni a dio stambeni)

  

Ako je riječ o ulaganju u izgradnju (novog) objekta poduzetnik će priložiti građevinsku dozvolu koja glasi na poslovno-stambeni objekt u kojemu će u jednom dijelu biti predviđen npr. stan  (u kojemu će stanovati vlasnik), a u drugom dijelu poslovni prostor npr. ugostiteljski objekt vrste hotel (ili pansion, apartmani i sl.). Za ulaganja u navedeni poslovni prostor poduzetnik može koristiti investicijski kredit, a za ulaganja u stambeni prostor  (stan) koristit će vlastita sredstva ili stambeni kredit. Nakon uređenja poslovnog prostora, a prije početka obavljanja djelatnosti poduzetnik će pribaviti uporabnu dozvolu za poslovni prostor.

  

S obzirom da se u praksi mogu pojaviti različite situacije odnosno načini pribavljanja dokaza da se ulaganja vrše u poslovni objekt, a koje nisu ovdje navedene, poduzetnik se može obratiti za savjet telefonskim pozivom u Ministarstvo.